Garniec Joppego
Johann Gottlieb Joppe urodził się w 1723 r. w saksońskim mieście Muskau, znanym ośrodku ceramicznym. W roku 1951 przybył do Bolesławca. Tu złożył egzaminy mistrzowskie i już w roku 1753 wykonał Wielki Garniec, który mógł pomieścić 30 szekli grochu. Wysoki na 2,5 m, mierzący 3,24 m obwodu miał pojemność około 1970 litrów i ważył 600 kg. Prawdopodobnie był w owym czasie największym glinianym garncem na świecie. Pierwotnie Garniec można było podziwiać w Zakładzie Garncarskim przy ul Zgorzeleckiej, gdzie powstał. Nie wypalono go i trzymano na tarczy garncarskiej na której go wytworzono.W tym samym warsztacie mógł go podziwiać w 1800 roku przyszły prezydent USA, John Quincy Adams, który w liście tak go opisał: "Na podwórku warsztatu stoi olbrzymi garnek wykonany około pół wieku temu, o pojemności około pięćdziesięciu buszli. Mierzy mniej więcej dwanaście stóp wysokości, jest wypukły jak beczka, przechowują go w specjalnym pomieszczeniu. Wydaje się, że Niemcy mają szczególną predylekcję do rzeczy ogromnych rozmiarów: ten garnek oraz wyroby z Heidelbergu i Königstein służą za przykład, jak bardzo pojęcie wielkości wchodzi do ich pojęcia wzniosłości".
W 1813 r. strzelali do niego z pistoletów francuscy żołnierze. Szybko go jednak naprawiono i wzmocniono drucianą siatką.
Warsztat garncarski rozebrano w 1893 r. i kolejnym miejscem ekspozycji garnca były okolice stawu, a ostatecznie w roku 1909 stał się on atrakcją Muzeum Regionalnego. Pod koniec wojny uległ zniszczeniu.
Na poniższych fotografiach widać też Garniec stojący w Rynku. Była to tylko jego replika, co wyraźnie widać, gdy się porówna szczegóły widoczne na zdjęciach.
Na zdjęciach widać również tablicę z wierszykiem:
"Oto jest garniec wykonany z gliny,
Który mieści 30 szekli grochu.
Kto napiwku nie pożałuje,
Może go tutaj wewnątrz zobaczyć."