Mury Miejskie
Mury Miejskie
Pierwsze kamienne obwarowania miasta wspomniane są w kronikach miejskich z 1316 i 1344 roku. Po najazdach husyckich w pierwszej połowie XV w., w latach 1479-1480 zmodernizowano fortyfikacje i zasilono fosę z pobliskich stawów, tj. Świńskiego i Zamkowego. Powstały mury z basztami na planie prostokątnym i półcylindrycznym. Do miasta prowadziły trzy bramy: od wschodu Górna, od zachodu Dolna i od południa Mikołajska.
Obecnie z pierwotnego pierścienia otaczającego miasto, a zburzonego w 1813 roku przez wojska francuskie zachowały się tylko fragmenty.Najlepiej zachowana część murów obronnych Bolesławca znajduje się pobliżu baszty pełniącej dziś siedzibę Towarzystwa Fotograficznego. Od wylotu ulicy Zacisze widoczne są zarysy dwóch linii murów z czterema basztami.Kanał doprowadzający wodę jest dzisiaj traktowany jako część podziemi miejskich.
W latach 40-tych XIX wieku fortyfikacje miejskie zostały przekształcone w aleję spacerową - tzw. promenadę. Dzięki temu część staromiejska została wyraźnie wyodrębniona i wyeksponowana, a sama promenada, poprzez nowo powstające reprezentacyjne budowle, stała się centrum kulturalnym i wypoczynkowym miasta.
Opracowała: Martyna Marecka
uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu
Źródło:
http://www.turystykakulturowa.eu/?id=place&nr=57&txt=5
http://poznajdolnyslask.pl/mury-obronne
http://um.boleslawiec.pl/promo/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=70